Co to jest Wczesne Wspomaganie Rozwoju Dziecka?
Wczesne wspomaganie rozwoju (WWR) jest formą pomocy, z której może skorzystać dziecko od momentu wykrycia niepełnosprawności do momentu podjęcia nauki w szkole. Jest to bezpłatna forma zajęć terapeutycznych dla dzieci posiadających opinie o potrzebie objęcia zajęciami w ramach WWR. Działanie te obejmują także pomoc i wsparcie udzielane rodzicom i rodzinie w celu nabycia umiejętności postępowania z dzieckiem.
Dla kogo?
Zajęcia z wczesnego wspomagania rozwoju przysługują każdemu dziecku z problemami rozwojowymi, zdrowotnymi lub z niepełnosprawnością. Są przeznaczona przede wszystkim dla najmłodszych dzieci od 0 do 7 roku życia.
Jakie dokumenty są potrzebne, aby dziecko rozpoczęło terapię w ramach WWR?
- Opinia o potrzebie wczesnego wspomagania w oryginale. Może ją wydać wyłącznie publiczna poradnia psychologiczno-pedagogiczna (PPP) właściwa dla miejsca zamieszkania.
- Wniosek o przyjęcie dziecka na zajęcia WWR;
Zespół Wczesnego Wspomagania
W skład zespołu wchodzą osoby posiadające przygotowanie do pracy z małymi dziećmi o zaburzonym rozwoju psychoruchowym:
- Pedagog posiadający – kwalifikacje odpowiednie do rodzaju niepełnosprawności dziecka;
- Psycholog;
- Logopeda.
W zależności od potrzeb dziecka (zaleceń w opinii) i jego rodziny, terapię mogą również prowadzić inni specjaliści niż w/w wymienieni.
WWR w naszym przedszkolu
Osobami odpowiedzialnymi za terapię WWR są terapeuci specjalizujący się w pracy nad poszczególnymi obszarami rozwojowymi. W naszym przedszkolu mogą Państwo korzystać z następujących form terapii:
terapia psychologiczna
terapia pedagogiczna
terapia logopedyczna
terapia neurologopedyczna
terapia ruchowa
terapia ręki