Start Witamy Nasza historia
Nasza historia PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   

„Nie aspirujcie, aby mieć dziecko, które będzie się Wam podobało,

miejcie szacunek do tego, które macie”

Bruno Betelheim

Termin przedszkole pojawił się po raz pierwszy w Polsce na tak zwanym sejmie nauczycielskim w 1919 roku. Powołano wówczas sekcję wychowawczyń przedszkoli. Nazwę przedszkole wprowadzono w ustawie o szkolnictwie z 11 marca 1932 roku, ustalono także jego miejsce w ówczesnym systemie szkolnictwa. Prototypem przedszkoli były ochronki. Pojawiły się one w XIX wieku. Jednocześnie z rozwojem przemysłu oraz związanym z tym zapotrzebowaniem na pracę kobiet pojawił się problem, polegający na zapewnieniu opieki dzieciom matek, które pracowały zawodowo. Ochronki spełniały głównie funkcje opiekuńcze wobec matek pracujących. Pierwsze informacje dotyczące działalności Przedszkola w Lubomi ukazały się w 1930 roku. Było to pierwsze przedszkole publiczne tak zwana ochronka, która objęła swoją działalność na terenie Gminy Lubomia. Ochronka znajdowała się w szkole powszechnej – obecny budynek Gminnego Ośrodka Kultury w Lubomi przy ulicy Mickiewicza. Wszystkie dzieci przebywały w jednej sali tak zwanej izbie lekcyjnej o wymiarach 49m2 . W roku 1930 do Przedszkola w Lubomi uczęszczało 78 polskich dzieci, 42 chłopców i 36 dziewczynek. Przedszkole otwarte było przez 25 godzin tygodniowo a wychowawcą grupy była Krępówna Stanisława. Podobnie jak teraz dzieci dużo czasu spędzały na podwórku bawiąc się i poznając otaczające ich środowisko.

Zauważyć można, iż absolwenci Przedszkola w Lubomi odnieśli wiele sukcesów zawodowych w różnych dziedzinach nauki. Zajmują ważne pozycje urzędowe, odnoszą sukcesy w medycynie, prawie, sporcie, oświacie… Pierwszym dyrektorem powojennym przedszkola została Elżbieta Sojka. Takie były początki…..

W kolejnych latach działalności Przedszkola w Lubomi – nieprzerwanie przez 80 lat – powiększało się grono pracowników, wzrastała ilość przyjmowanych dzieci oraz zakres działalności przedszkola pozwalający na coraz to lepsze przygotowanie dziecka do dalszej nauki. Przedszkole w Lubomi kilkakrotnie zmieniało swoją siedzibę. W latach 60 zostało przeniesione do budynku przy ul. Korfantego, gdzie swoją działalność prowadziło aż do roku 1990. Warunki lokalowe przedszkola znacznie się polepszyły jedna izba lekcyjna została zamieniona na trzy sale. Jedna z nich była miejscem przeznaczonym do odpoczynku po obiedzie, tak zwana sala leżakowania. Dodatkowo dzieci mogły korzystać ze znacznie większego placu zabaw połączonego z sadem owocowym. Dzięki temu częściej i więcej czasu spędzano na świeżym powietrzu, gdzie nie tylko miło spędzano czas na wspólnej zabawie ale także rozwijano swoje zainteresowania, zdolności, pogłębiano wiedzę poprzez bezpośrednie poznanie. Do przedszkola przy ulicy Korfantego uczęszczało około 80 dzieci w przedziale wiekowym od 3 do 6 lat. Pod koniec lat 80 nastąpiła zmiana dyrektora. Nowym dyrektorem Przedszkola w Lubomi została pani Adelajda Bugla, która pełniła tę funkcję aż do roku 2002. Jednak zanim nastąpiła kolejna zmiana dyrektora, Przedszkole w Lubomi po raz trzeci zmieniło swoją siedzibę. 23 maja 1990 roku miało miejsce uroczyste otwarcie Przedszkola w Lubomi przy ulicy Szkolnej, gdzie jesteśmy już 22 lata! Kilka lat później, w roku 2002 dyrektorem przedszkola została pani magister Grażyna Brachmańska. – pełni tą funkcję z powodzeniem aż do dnia dzisiejszego. Obecny zespól tworzy:7 pracowników pedagogicznych, 3 pracowników administracji oraz 9 pracowników obsługi.

Misją naszego przedszkola jest zapewnienie dzieciom doskonałej opieki, traktowanie każdego dziecka indywidualnie, przygotowanie go do roli ucznia a także zaszczepienie w dziecku miłości do małej ojczyzny, do ochrony środowiska oraz zdrowego i bezpiecznego stylu życia. Tak sformułowaliśmy misję naszego przedszkola i takie też jest zadanie, do którego zostaliśmy powołani. Rodzice pragną aby rozwój ich dzieci przebiegał prawidłowo a w przyszłości wyrosły one na szczęśliwych ludzi. Nasze przedszkole poprzez swoją działalność stara się zaspokoić potrzeby naszych najmilszych. To właśnie tutaj spotykamy się, realizujemy swoją działalność więc staramy się aby miejsce to było miejscem przyjaznym, aby stało się ono drugim domem. To właśnie tutaj w przedszkolu spotykamy się z rodzicami, staramy się z uwagą wysłuchać, doradzić, wspólnie z nimi stworzyć jak najlepsze warunki rozwoju dla dzieci.

W przedszkolu pracują wykwalifikowani nauczyciele, którzy służą pomocą dzieciom jak i rodzicom. Nasze przedszkole stwarza nieograniczone możliwości rozwojowe dla dzieci. Każdy z wychowanków ma możliwość uczestnictwa w wielu zajęciach dodatkowych takich jak: język angielski, zajęcia logopedyczne, gimnastyka korekcyjno – wyrównawcza, religia, tańce. Przedszkole to także Rada Rodziców, która dba o to aby nasi najmłodsi mogli nie tylko w miejscu zabawy ale także w teatrze gościć. Dbamy o nieustanne dostarczanie naszym wychowankom ciekawych wrażeń poprzez organizację różnorodnych wycieczek. Poprzez te dłuższe np. wyjazd dzieci do Nieboczów, gdzie dzieci wspólnie z nauczycielami spędziły noc, tak zwane „Zielone przedszkole” aż do tych jednodniowych czy nawet kilku godzinnych np. wycieczki do Zozolandii, Dinoparku w Rybniku, teatru w Katowicach, Ustronia…. Z pewnością sukcesy naszych podopiecznych będziemy mogli dostrzec już w niedługiej przyszłości. Jednak te pierwsze osiągnięcia można zaobserwować już teraz. Dzieci wielokrotnie uczestniczyły w różnego rodzaju olimpiadach: sportowych, ekologicznych, przeglądach piosenek i tańców zajmując wysokie miejsca  i wyróżnienia. Czego dowodem są liczne dyplomy, które zdobią ściany naszego przedszkole. Przedszkole także brało udział i organizowało wiele konkursów, akademii i różnego rodzaju uroczystości. Nie sposób wymienić wszystkich, począwszy od tych mniejszych ale również ważnych jak np. zajęcia otwarte dla rodziców do tych organizowanych z okazji świąt naszych najbliższych. Nasze przedszkole ma także wielu wspaniałych przyjaciół, jak np. Ochotnicza Straż Pożarna z Lubomi, Służba Zdrowia, Poczta, zaprzyjaźnione przedszkole z Czech, o których zawsze pamiętamy i których odwiedzamy. Bądź to oni nas odwiedzają, sprawiając nam wiele radości.

Budynek w którym znajdujemy się obecnie, też ma swoją historię. W początkowych latach swojego istnienie znajdowały się w nim cztery sale lekcyjne, szatnia, gabinety administracji, kuchnia i ogród przedszkolny. Przedszkole przygotowane było na przyjęcie 100 dzieci. Następnie w roku 2006 szatnie znajdujące się na parterze przebudowano na jadalnię, z której korzystały dzieci mające swoje sale na piętrze. Jednak największym przedsięwzięciem jakie miało miejsce od 20 lat w budynku przedszkola przy ulicy Szkolnej był jego generalny remont w roku 2009. Po jego zakończeniu do przedszkola 11 stycznia 2010 roku przyszły dzieci, na które czekało wspaniale wyremontowane przedszkole. Obecnie w budynku przedszkola znajduje się 5 sal przeznaczonych do zajęć dydaktycznych, sala logopedyczna, odnowione gabinety administracyjne, nowoczesna kuchnia, duży, dobrze wyposażone i bezpieczny ogród przedszkolny a przede wszystkim miła i przyjazna atmosfera. Przedszkole w Lubomi to miejsce gdzie każdy maluch poczuje się bezpiecznie, swobodnie, będzie mógł rozwijać swoje zdolności i zainteresowania.

Poprawiony: środa, 01 września 2021 08:52
 

Copyright © 2013 Przedszkole w Lubomi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Moderator: Karolina Szulc
Administrator strony: Ryszard Popardowski

Joomla 1.5 free templates

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 11 gości