Start Witamy Logopedia harmonogram ćwiczeń terapii logopedycznej
Harmonogram ćwiczeń terapii logopedycznej PDF Drukuj Email

Drodzy rodzice w trosce o naszych przedszkolaków, zachęcamy Was do wspólnej pracy nad usprawnianiem mowy dzieci. Jeżeli Wasze dziecko ma kłopoty  logopedyczne, pamiętajcie, że nie wystarczą same ćwiczenia u logopedy. Bez waszego zaangażowania każda terapia skazana jest na porażkę.

W zakładce będą pojawiały się ćwiczenia, które są realizowane w danym tygodniu po to, aby mogli Państwo wykonywać je z dziećmi w domu. Wystarczy chęć i piętnaście minut dziennie.

Prosimy, aby dzieci, które jeszcze nie przyniosły swojej wyprawki logopedycznej, dostarczyły ją jak najszybciej. Dziękujemy!

Ćwiczenia logopedyczne na tydzień:

od 9.04 do 13.04:

1. pompujemy baloniki,
2. pijemy codziennie szklankę napoju przez słomkę,
3. kląskamy jak konik.

od 19.03 do 23.03:

1. kląskamy językiem,
2. odrywamy język od podniebienia (jakby
ssało się twardego cukierka),
3. przesuwamy cheeriosa lub tik taka z jednej strony na drugą w przestrzeni pomiędzy zębami i wargami.

od 12.03 do 16.03:

Ćwiczenia słuchowe:
1. odgadywanie dźwięków z otoczenia (odgłosy zwierząt, odgłosy z podwórka i z domu);
2. powtarzanie rytmu;
3. podział wyrazów na sylaby, głoski.

od 26.02 do 02.03:

Ćwiczenia języka:
1. lizak lub szczoteczkę do zębów umieszczamy we wnętrzu policzka i liżemy go czubkiem
języka przy otwartej buzi;
2. językiem wypychamy policzki, przesuwając go po nich.

od 19.02 do 22.02:

Ćwiczenia języka:
1. układamy na środku języka słomkę lub wykałaczkę próbujemy "owinąć" ją językiem;
2. umieszczamy cheeriosa na wykałaczce, a wykałaczkę ustawiamy w pionie lub w poziomie i przesuwamy kółeczko językiem z góry na dół (gdy wykałaczka jest w pionie) lub z lewej na prawą stronę (gdy wykałaczka jest poziomie);

od 22.01 do 26.01:

Ćwiczenia języka:
1. umieszczamy język za górnymi jedynkami i przytrzymujemy, utrudnieniem jest umieszczenie w tym miejscu cheeriosa i trzymanie go tam do rozpuszczenia;
2. powtarzanie wyrazów z głoskami t, d, n, l,

od 15.01 do 19.01:

Ćwiczenia lateralizacji języka:
1. umieszczamy cheeriosa na wykałaczce, którą układamy poziomo pomiędzy lekko uchylonymi wargami, czubkiem języka przesuwamy kółeczko z jednej strony na drugą;
2. lizak umieszczamy we wnętrzu policzka i liżemy go czubkiem języka;
3. umieszczamy cheeriosa na wykałaczce, którą układamy pionowo pomiędzy lekko uchylonymi wargami, czubkiem języka przesuwamy kółeczko do góry i na dół;

od 08.01 do 12.01:

Ćwiczenia wzmacniające mięśnie języka:
1. wysuwamy mocny, prosty język bez dotykania ust i zębów;
2. wiórki koksowe lub posypkę wysypujemy na talerzyk i mocnym, prostym językiem zlizujemy z talerzyka;
3. układamy język na dolnej wardze i dociskamy nim wargę;

od 11.12 do 15.12:

1. robimy sztangi z patyczków i pieniędzy, na czas trzymamy je w ustach,
2. nadmuchujemy balony,
3. posyłamy całuski.

od 4.12 do 8.12:

1. pompujemy balony,
2. układamy usta w dzióbek i uśmiechamy się na przemian,
3. pijemy napoje przez słomkę

od 27.11 do 01.12:

1. robimy dzióbek, malując usta szminką i odbijamy je na kartce;
2. dmuchamy bańki, układając usta jak do głoski "u" lub mówiąc "hu, hu, hu".

od 20.11 do 24.11:

1. robimy dzióbek z ust i trzymamy go jak najdłużej potrafimy,
2. posyłamy całusy (robimy to szybko, układając usta w dzióbek),
3. pijemy napoje (im gęstszy napój, tym trudniej go wypić) przez słomkę (słomka jest na środku buzi i jest trzymana w ustach, a nie w zębach), kubek dziennie.

od 13.11 do 17.11:

Ćwiczenia warg:
1. robimy ze szpatułki i grosików "sztangę" dla naszej buzi, próbujemy ją utrzymać w ustach (bez pomocy zębów) jak najdłużej, dokładając kolejne pieniążki, z obu stron tyle samo.
2. powtarzamy sylaby i wyrazy z głoskami p, b, m (np. mama, pi, bu, mu itp.)

od 6.11 do 10.11:

Ćwiczenia oddechowe:
1. przenoszenie elementów papierowych na obrazek za pomocą słomki,
2. dmuchanie do piłeczek i piórek.
Ćwiczenia ust do utrwalenia:
1. smarujemy usta błyszczykiem (kremem lub wazeliną) pocieramy wargi o siebie (można to ćwiczenia wykonywać przy oglądaniu telewizji czy grach, robiąc przerwy na odpoczynek),
2. gwiżdżemy w gwizdki lub gramy na flecie, harmonijce ustnej,

od 30.10 do 03.11:

Ćwiczenia ust:
2. gwiżdżemy w gwizdki lub gramy na flecie, harmonijce ustnej,
3. umieszczamy guzik z nitką w przedsionku pomiędzy zamkniętymi zębami a zamkniętymi ustami i wytrzymujemy w tej pozycji.

od 23.10 do 27.10.2017:

Ćwiczenia ust:

1. ściskamy razem mocno wargi i trzymamy (można zrobić zawody na czas, kto dłużej wykona ćwiczenie),

2.można także posmarować usta nutellą lub miodem i powtórzyć ćwiczenie, odrywając wargi od siebie.

od 16.10 do 20.10.2017:

Ćwiczymy policzki:

1. wkładamy palec wskazujący i środkowy lub szczoteczkę do zębów do jamy ustnej i naciskamy na policzek, a dziecko próbuje wypchnąć palec/szczoteczkę z powrotem, czyli siłujemy się z policzkiem.

od 9.10 do 13.10.2017:

1. Poznajemy swoją buzię: język, czubek języka, zęby górne i dolne, podniebienie twarde i miękkie, dziąsła, policzki prawy i lewy, wargi górna i dolna.

2. Ćwiczymy policzki: szczypiemy się w policzki; delikatnie pocieramy je myjką do ciała zamoczoną raz w ciepłej, a raz w zimnej wodzie; próbujemy robić robić balonik z buzi; nabieramy powietrza i przenosimy je z jednego policzka do drugiego (tak, jakbyśmy płukali usta wodą, jeśli dziecko nie potrafi tego wykonać, można użyć wody).

Poprawiony: wtorek, 10 kwietnia 2018 18:20