Start Witamy Logopedia harmonogram ćwiczeń terapii logopedycznej
Harmonogram ćwiczeń terapii logopedycznej PDF Drukuj Email

Drodzy rodzice w trosce o naszych przedszkolaków, zachęcamy Was do wspólnej pracy nad usprawnianiem mowy dzieci. Jeżeli Wasze dziecko ma kłopoty  logopedyczne, pamiętajcie, że nie wystarczą same ćwiczenia u logopedy. Bez waszego zaangażowania każda terapia skazana jest na porażkę.

W zakładce będą pojawiały się ćwiczenia, które są realizowane w danym tygodniu po to, aby mogli Państwo wykonywać je z dziećmi w domu. Wystarczy chęć i piętnaście minut dziennie.

WYPRAWKA LOGOPEDYCZNA:

słomki, wykałaczki, kubek, szczoteczka do zębów, balony, gwizdki urodzinowe, bańki, monety jednogroszowe i guziki (trzy: duży, mniejszy i najmniejszy) z nawleczona nitką. Proszę zostawić w szatni w podpisanym woreczku.

Prosimy, aby dzieci, które jeszcze nie przyniosły swojej wyprawki logopedycznej, dostarczyły ją jak najszybciej. Dziękujemy!

Ćwiczenia logopedyczne na tydzień:

Tydzień od 15 do 19 października:
1. Masujemy policzki, wykonując palcami okręgi, szczypiąc się lub delikatnie uderzając.
2. Namoczone zimną i ciepłą wodą gąbkę lub ręczniki przykładamy do policzków i bawimy się w zgadywanie, masując przy okazji policzki.
3. Nadmuchujemy balonik z buzi i przebijamy go lub wydmuchujemy powietrze powoli (powietrze powinno być na chwilę trzymane w buzi, tak by nie wylatywało).

Tydzień od 22 do 26 października:
1. Masujemy policzki od wewnątrz szczoteczką do zębów.
2. Siłujemy się - naciągamy policzek za pomocą patyczka, szczoteczki lub palca, a dziecko powinno przyciągnąć go z powrotem.

Tydzień od 5 do 9 listopada:
1. Chowamy obie wargi do środka buzi i po dłuższym przytrzymaniu otwieramy buzię.
2. Smarujemy usta miodem, dżemem lub nutellą i powtarzamy ćwiczenie nr 1.

Tydzień od 13 do 16 listopada:
1. Usta smarujemy kremem/wazeliną/błyszczykiem/szminką i pocieramy wargę o wargę, chowając je do środka.
2. Dmuchamy w gwizdek/flet, nie wkładając go między zęby.

Tydzień od 19 do 23 listopada:
1. Gwiżdżemy w gwizdek, staramy się, aby był on na środku buzi i tylko w ustach (nie w zębach).
2. Możemy urządzić zawody, kto najdłużej potrafi trzymać go rozwinięty na jednym oddechu lub rytmicznie trąbić.

Tydzień od 26 do 30 listopada:
1. Wkładamy do buzi szpatułkę, trzymając ją tylko w ustach (nie w zębach), układamy na jej końcach monety jednogroszowe i staramy się utrzymać ją jak najdłużej. Później możemy dokładać więcej monet.
2. Bawimy się w odgadywanie odgłosów natury.

Tydzień od 3 do 7 grudnia:
1. Wkładamy guzik pomiędzy zęby a wargi na środku buzi i ciągniemy za nitkę przewleczoną przez guzik.
2. Staramy się przenieść powietrze z jedynego policzka do drugiego, tak jakbyśmy płukali zęby.

Tydzień od 17 do 21 grudnia:
Pokoloruj choinkę i bombki. Następnie wytnij bombki i za pomocą słomki do picia „zawieś” je na choince. Pamiętaj, aby na czubku słomki „przykleiła się” i utrzymała na chwilę kolorowa bombka. Wtedy szybciutko przenieś ją na choinkę. Wesołej zabawy! Link

Tydzień od 7 do 11 stycznia:
Wymawiamy wyrazy zaczynające się na p, b, m z widoczną przesadą, tak by wargi stykały się.

Tydzień od 14 do 18 stycznia:
1. Układamy usta w dzióbek.
2. Staramy się posyłać małe całuski, mając usta ułożone w dzióbek.
3. Posyłamy całusa i uśmiechamy się na przemian.

Tydzień od 21 do 25 stycznia:
1. Pompujemy baloniki (balon powinien być na środku buzi, a usta mocno zaciśnięte, by powietrze nie ulatywało bokami).

Tydzień od 28 stycznia do 1 lutego:
1. Dmuchamy bańki, wypowiadając "hu, hu".
2. Przenosimy za pomocą słomki elementy papierowe.

Tydzień od 25 lutego do 1 marca:
Na wykałaczkę nawlekamy cheerosa i przesuwamy go językiem z prawej strony na lewą i z powrotem, nie poruszając przy tym głową ani wykałaczką.

Tydzień od 4 do 8 marca:
Nakładamy na wykałaczkę cheerosa i podnosimy go do góry językiem, nie poruszając głową ani wykałaczką.

Tydzień od 11 do 15 marca:
Umieszczamy słomkę w kubku z wodą i dmuchamy przez nią do wody, a później możemy się napić. Pamiętamy, żeby słomka była na środku buzi, trzymana tylko w ustach (nie w zębach!).

Tydzień od 18 do 22 marca:
Wyciągamy język prosty jak strzała, nie dotykając ust i zębów.

Tydzień od 25 do 29 marca:
Na talerzyk wysypujemy posypkę, kokos, płatki migdałowe i językiem łapiemy je i zjadamy.

Tydzień od 1 do 5 kwietnia:
Za zębami umieszczamy cheerosa lub cukierek i przytrzymujemy go językiem
aż do rozpuszczenia.

Tydzień od 8 do 12 kwietnia:

Poprawiony: poniedziałek, 15 kwietnia 2019 21:24