MY NA FACEBOOK

Start PSZCZÓŁKI 30 październik
30 październik PDF Drukuj Email
Witam bardzo gorąco wszystkie dzieciaki! Witam Rodziców!

Dzisiejszy temat brzmi: "Tradycje naszego regionu".

1. Zapraszam do zabawy rytmicznej z gazetami.

2. "Piękna nasza Polska cała" - proszę włączyć dziecku filmik przedstawiający stroje ludowe z różnych regionów Polski. Poproście, aby dokładnie przyjrzało się wzorom na strojach i kolorom.

Po obejrzeniu zapytajcie dziecko o podobieństwa i różnice w strojach (paski, kratki, chusty, kwiaty, trzewiki itp.).

3. Każdy region Polski ma swój język - gwarę, dialekt. Kiedyś nasi dziadkowie posługiwali się gwarą, która w obecnym czasie dla większości jest niezrozumiała. Proszę spróbować przeczytać dziecku śląską rymowankę i wytłumaczyć, co znaczą niezrozumiałe słowa . Miłej zabawy.

Już mom nowo wyliczanka, ślonski krupniok to kaszanka. Polsko babka to jest zista, piwa skrzynka to jest kista, ślonski fater to jest tata, wasz pomidor to tomata. Wy mówicie my godomy, u was babcie u nas omy. Z włosów spinka u nas szpanga, zwykle trzepak to klopsztanga. Tam pociagi u nas cugi, garnitury to ancugi. Filiżanka to jest szolka, pani z Polski to gorolka. Rowerowy łańcuch to je keta, a fuzekla to skarpeta. Na landrynki godom szkloki, z owsa placki – hawerfloki.

Polski Józef to jest Zefel, za to guzik to jest knefel. Tam sie grzeje tu hajcuje, jak się spieszy to piluje. Tam tablica tu tabula, a pierwiosnek to prymula. By upiększyć – pomaluja, by ugryfnić – posztrajhuja. Tam zasłony a tu sztory, jak mom krankol – jestem chory. Na pół litra godom halba, zaś weranda to jest lauba. Jak oszczędzam to szporuja, jak chca wietrzyć to luftuja. Dawo pozór – jest ostrożna, fusbal to jest piłka nożna. Poduszeczka to zagłowek, a przikopka to jest rowek. Tam walizka a tu kofer a kierowca to jest szofer.

Awantura – u nas haja, tam jest grupa a tu zgraja. W szafie wieszak – w szrankubigiel, u was wiadro a tu kibel. Mamlas – to taki niezdara, a plebania to jest fara. Sok z kapusty to jest kwaska, a fartuszek to zopaska. U nos lyjty, u was lanie, wasze kłucie, nasze żganie. Panna z dzieckiem to zowitka, kromka chleba u nos sznitka. A motyle to szmaterloki, łyżwy z korbką to kurbloki. Dużo mówić to fandzolić, lekceważyć- u nos smolić.

Włóczyć sie to znaczy smykać, u was modlić u nos rzykać. Schacharzony to zepsuty, tu szczewiki a tam buty. Seblyc sie to jest rozbierać, roztopiyrzać to rozpierać. U was katar u nos ryma, denaturat to jest bryna. Tu wyklupać tam wytrzepać, u was rzucać, u nos ciepać. Iść na randkę to zolycić, u was złapać u nos chycić. U was rura u nas ruła a piekarnik to bratruła tu zmarasić tam zabrudzić, tam sprowadzić a tu skludzić. Ciepać machy – stroić miny, tam obierki – łoszkrabiny. Grysik to jest manna kasza, zamiast wusztu jest kiełbasa. Powóz konny to jest fura a napisol to Szymura… :)) *

4. "Paski, kwiatki i krateczki, czyli strój z naszego regionu" - praca plastyczna. Pokażcie dziecku wzory strojów ludowych i poproście, aby spróbowały wybrany narysować lub wydrukowany kontur stroju ozdobić skrawkami materiału, wstążkami, koralikami...

Życzę miłej zabawy - Jadwiga Michulec

Poprawiony: piątek, 30 października 2020 09:57